EPİDERM LAZER EPİLASYON

Nişantaşı • Etiler • Bakırköy • Bağdat Cad.

Neden Alexandrite?

Epiderm'de lazer epilasyon için Alexandrite tipi (755nm) lazer cihazları kullanılmaktadır.
Farklı lazer tipleri farklı kıl tipleri için değildir; daha koyu renkli cilt tipleri içindir, bu konudaki ticari amaçlı yanıltıcı reklamlara inanmayınız. Açık renkli (beyaz, sarı, kızıl) kılları kalıcı olarak yok eden bir lazer türü icat edilmemiştir, bunlara sadece iğneli epilasyon uygulanabilir. Çok koyu olmayan ciltler için Alexandrite en etkili ve uygun lazer tipidir. Alexandrite lazer kıla koyuluk veren melanin pigmentinde diğer lazerlerden daha yoğun tutulur, derindeki kıl köklerine ulaşır. Emilim avantajı sayesinde uygun dozlar seçilerek en az acı ile kalıcı etki sağlanır. Cihaz cilde 3 santimden atış yaptığından hijyen sorunu yoktur. Son zamanlarda 'Buz lazer' olarak pazarlanan teknoloji esasında Diode lazerin en eski formlarından biri olan 'Burst mode' olup kıl dibine ulaşamadığından etkisi zayıftır; bu neden ile tercih etmiyor ve kullanmıyoruz. IPL epilasyon iselazer değildir, tamamen yüzeyseldir, kıl diplerini etkilemez; kalıcı etkisi yoktur. Modern ağda olarak geçici temizlik amaçlı kullanılabilir.

Doz Belirleme

Dijital spektrofotometre cihazları ile rakamsal ölçüm yapılabilmekte; göz ile saptanamayan faktörler hesaplanarak epilasyon için uygulanacak etkin fakat risksiz doz belirlenmektedir.

Diğer Yöntemler

IPL (Fotoepilasyon)

IPL lazer teknolojisi değildir, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemidir: fotoğraf makinelerindeki flaşın kuvvetlisi olarak düşünebilirsiniz. IPL köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadığından modern bir ağda yöntemi olarak kabul edilir ve sadece geçici kıl dökme etkisi gösterir. Uygulama sırasında cihaz başlığı cilde temas ettiğinden hijyen sorunu olabilir. Güzellik Salonlarında lazer yasak olduğundan IPL cihazları kullanılmakta fakat bir çok yerde bu ucuz cihazlar lazer diye tanıtılmakta hatta üzerlerine lazer yazılarak yanıltma yapılabilmektedir.

Diode Lazer (Buz-Ütüleme Lazer)

Koyu renk cilt yapısı olanlarda tercih edilir fakat verilen enerji miktarının yüksekliği nedeniyle acı hissi daha fazladır. Kalın ve kökleri derinde olan vücut kılları için önerilmez, cihaz cilde temas ederek uygulama yapıldığından hijyen açısından sorun olabilir. Son zamanlarda 'Buz lazer' olarak pazarlanan teknoloji Diode lazerin en eski formlarından biri olan 'Burst mode' olup kıl dibine ulaşamadığından etkisi zayıftır; tercih etmiyor ve kullanmıyoruz.

NdYag Lazer

Lazer epilasyonda kullanılan dalga boyları arasında NdYag (1064 nm) kromoforlar tarafından en az tutulan ışın olduğundan en etkisi düşük lazerdir. Etkinliği sağlayabilmek için gereken yüksek enerji ise acı hissini dayanılması zor boyutlara çıkarttığından hastaların çoğu seansı yarım bırakmaktadır. NdYag'daki en önemli ve tehlikeli sorun ciddi ve kalıcı iz bırakan yanık ihtimalidir. Tüm alternatif yöntemler değerlendirildiğinde; epilasyon amaçlı lazer uygulamasında cildi çok koyu olmayanlar için Alexandrite en etkili ve uygun lazer tipidir. Referanslar: Pers. Comm. Nov. 2019, Larry Kunze, M.E., President of Rocky Mountain Laser College, Inc, State Certified Medical Laser Professor Laser Hair Removal: Comparison of Long-Pulsed Nd:YAG, Long-Pulsed Alexandrite, and Long-Pulsed Diode Lasers, Dermatologic Surgery 30(4 Pt 1):498-502 · May 2004.