EPİDERM LAZER EPİLASYON

Nişantaşı • Etiler • Bakırköy • Bağdat Cad.
Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olmalıdır. Cilt tonunuz Digital Spektrofotometre ile ölçülerek doz ayarlaması yapılacaktır.
Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör) yapılmamış olmalıdır.
Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet veya makas ile, yüz bölgesinde sadece makas ile kısaltılabilir, kısaltma yapmadan gelmenizi tercih ediyoruz.
Roaccutane ve benzeri sivilce ilaçları son 6 ayda kullanılmamış olmalıdır.
Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit gibi) 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.
Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi, kıyafetten bulaşan boya bulunmamalıdır.
Hamileliğin ilk 3 ayında, son 6 ayda Roaccutane kullananlarda, Sedef veya deri rengini koyulaştıran hastalığı olanlarda etkilenen bölgeye lazer epilasyon uygulanmaz.
Lazer uygulamasından sonra 2 gün güneşe maruz kalınmaması ve solaryuma girilmemesi önerilir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma (SPF 30 ve üstü) faktörlü kremler kullanılmalıdır.
Seans aralarında güneşlenerek yada solaryum ile bronzlaşırsanız bir sonraki seans zamanı geldiğinde ten renginiz normal tonuna yaklaşmamış ise uygulama yapılamaz, seansınız ten renginiz normale yaklaşana denk ertelenir.
Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta süre ile kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.
Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama bölgesinde hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.
Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar. Dökülme süresi 15-20 günü de bulabilir.
Seans aralıkları kılların tekrar çıkmaya başlaması ile saptanır. Genellikle yüz bölgesi için 4 hafta, vücut bölgeleri için 8 haftadır.
Ortalama seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans, yüz bölgeleri için 6-1 2 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.
Kıl yoğunluğu her seansta ortalama %15 kadar kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz fakat seanslarınıza düzenli devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.
Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan sonra 15-20. günler arasında ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur. Yirminci günden daha geç yapılan kontroller kılın gelişim döngüsünü etkileyerek tedavinin seyrini olumsuz etkiler. Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.
Kalıcı olması, yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi üstün özellikleridir. Lazer Epilasyon'da Alexandrite lazer ışını kıldaki koyu rengi sağlayan melanin pigmenti tarafindan emilerek kıl kökünü yok eder. Lazer epilasyon sistemi hava soğutma sistemi bu sırada cildi korur ve acı hissini ortadan kaldırır. Alexandrite lazer sisteminin insan sağlığına zararı olmayan güvenilir ve etkili lazer epilasyon sistemi olduğu FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir.
Vücudumuzdaki kılların oluşma, gelişme ve dökülme gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide farklı bölgelerde değişmekle birlikte ortalama 4-6 seans sorunu çözümlemeye yeterlidir
Lazer Epilasyon sonrası (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan sonra 15-20. günler arasında kontrol seansı hakkınız mevcuttur. Bu uygulama bir rötuş mahiyetinde olup randevu alınarak gelinebilir. Kontrol seansı belirli bir süreden sonra tedavinin seyrini bozmamak için uygulanamaz. Zamanı geçtikten sonra yapılan kontrol seansı kılın oluşum evresini etkileyeceğinden bir sonraki seanstan netice alınmasını engeller ve tedavi sürecini bozar. Bu nedenle bilgisayar sistemimiz süresi dışında kontrol randevusu verilmesine izin vermemektedir. Gerek hissedilmeyip kontrol seansına gelinmemesi tedavi sürecini olumsuz etkilemez.
Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından biri de lazer epilasyondur. Doğru doz seçilerek etkin ve güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur, kimyasal bir madde veya radyasyon etkisi olmaz. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı cihazlar ABD‘den İngiltere’ye, Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede yıllardır kullanılmaktadır.
Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Beyaz ve sarı kıllara lazer kesinlikle kalıcı etki yapmaz, tek çözüm iğneli epilasyondur.
Kaş ve göz arası haricinde gözleri özel koruma gözlükleri ile koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.
Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber, hızlı çalışma özelliklerine sahip bir cihaz ile yüz 3-4 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar veya erkek sırtı gibi büyük bölgeler ise 30 dakika gibi kısa sürelerde tedavi edilir.
Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1-2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.
Nadiren de olsa (%2-3) bazı kişilerde kıl sorunu hormonal nedenlere bağlı olabilmektedir. Bu durumda kalıcı netice alınabilmesi için lazer epilasyon mutlaka tıbbi tedavi ile eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Hormonal bir sorun olduğu düşünüldüğünde hormon tahlilleri istenir ve sonuçlar Dermatoloji veya Jinekoloji Uzmanımız tarafından değerlendirilerek tedaviniz lazer epilasyon ile eş zamanlı olarak başlatılır.
Lazer epilasyon işlemi sonrasında kıl kesesi içindeki kılların yanmasıyla oluşan ısı ciltte kızarıklıklar (eritem) yapabilir. Cildin kızarması yapılan işlemin etkili dozlarda yapıldığının kanıtıdır. Kızarıklık genellikle bir gün sonra tamamen geçer. Cildin koyuluğuna göre yüksek doz uygulanmış bir ciltte 1. derece (güneş yanığı) veya 2. derece yüzeyel (su buharı yanığı) gibi yanıklar görülebilirse de bunlar zaman içinde iz bırakmadan iyileşir. Lazer epilasyon sonrası kıl diplerinde toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızılıklar görülmesi ya da kıl köklerinin olduğu yerlerde cildin tavuk derisi gibi kabarıklaştığının ve hafif soluk olduğunun fark edilmesi "perifoliküler ödem" olarak adlandırılır ve tamamen normaldir. Vitiligo hastalarında açık renkli lekeler kalabilir. Roaccutane ve bazı antibiyotikler cildin ışığa karşı duyarlaşmasına neden olduğundan kullanımın kesilmesinin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra lazer yapılabilir. Lazer epilasyon ışınları cilt kanseri yapmaz.
Lazer doz ayarını uzman kişilerin dahi göz ile yapmaları çok zordur. Ciltteki Melanin, kandaki Hemoglobin ve cildin ışığı yansıtma özelliklerinin bir arada dijital spektrofotometre ile değerlendirilmesi ile uygun doz seçilerek ve zaman içinde ciltteki değişiklikler izlenerek doz ayarlaması yapılmalıdır.
Kliniğimizde fiyatlar seans başınadır. 3. seanstan sonra lazer epilasyon fiyatları %10 indirim ile uygulanır, ilerleyen seanslarda azalan kıl yoğunluğuna bağlı ek indirimler yapılabilir.
NdYag tipi lazer ile bronzlaşmış, koyu renk ciltte yazın dahi lazer epilasyon uygulaması mümkündür. Fakat 3 ayrı neden ile bu uygulama sakıncalıdır:
NdYag lazer fiziksel özellikleri nedeni ile kıl kökü derinliğine tam inemediğinden kalıcı etkisi düşük olmakta, bu da hasta memnuniyetsizliğine yol açmaktadır.
NdYag lazer’de Alexandrite lazerden farklı olarak ciddi ve kalıcı leke bırakan yanık oluşma riski mevcuttur.
NdYag lazer uygulamaları Alexandrite lazere göre çok daha acılı olmakta, uygulama yaptıran kişilerin bir çoğu gerekli doz verildiğinde tedaviyi terk etmektedir. Düşük dozlar ile sanal uygulamalar yapmak ise yanıltıcı bir ticari yaklaşımdır. Lazer epilasyon uygulaması kozmetik kaygı ötesi insani bir ihtiyaçtır; fakat lazer epilasyon asla acil bir tıbbi müdahale değildir, 2 ay kadar sonra cilt renginiz açıldıktan sonra bu uygulamayı yaptırmanız daha uygundur. Bu nedenle cihazlar NdYag modülü takılmaya uygun olmasına rağmen Epiderm bu lazer tipini uygulamamaktadır
"Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" ın baş harflerinden oluşan İngilizce LASER kelimesinin Türkçe kullanımı “lazer”dir. Lazerler bir yönde ilerleyen ve enerji içeren yoğun bir ışık üretir. Lazer ışığı renkli olduğu gibi renksiz olup görülmeyebilir. Görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Dalga boyu ve gücü lazerlerin tıbbi kullanım alanlarını belirler. Günümüzde yaygın olarak farklı tipte ve dalga boyunda lazerler tıpta lazer epilasyon ve bir çok değişik amaçlarla kullanılmaktadır.
Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler alexandrite, diod, nd:yag olarak sayılabilir. Bu lazerlerin isimleri yaydıkları enerjinin dalga boylarına göredir. Lazer epilasyon sırasında lazer enerjisi kıl köküne ulaşana kadar cildi geçer. Lazer, kıl kökünde yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer epilasyon ile tedavileri daha başarılıdır. Tüy rengi cilt renginden koyu olanlar en kısa sürede en az yan etki ile sonuca ulaşabilirler. Son zamanlarda 'Buz lazer' olarak pazarlanan teknoloji Diode lazerin en eski formlarından biri olan 'Burst mode' olup kıl dibine ulaşamadığından etkisi zayıftır; tercih etmiyor ve kullanmıyoruz.
Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler alexandrite, diod, nd:yag olarak sayılabilir. Bu lazerlerin isimleri yaydıkları enerjinin dalga boylarına göredir. Lazer epilasyon sırasında lazer enerjisi kıl köküne ulaşana kadar cildi geçer. Lazer, kıl kökünde yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer epilasyon ile tedavileri daha başarılıdır. Tüy rengi cilt renginden koyu olanlar en kısa sürede en az yan etki ile sonuca ulaşabilirler. Son zamanlarda 'Buz lazer' olarak pazarlanan teknoloji Diode lazerin en eski formlarından biri olan 'Burst mode' olup kıl dibine ulaşamadığından etkisi zayıftır; tercih etmiyor ve kullanmıyoruz.
Lazer epilasyon ile kıl kökü yok edilirken seçici ısıtma yapılarak Lazer ışını milisaniyeler süresince cilde uygulanır. Kızılötesine yakın ışın olduğundan sadece melanin pigmenti tarafından tutulur ve bu nedenle de ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşerek kılı ısıtmış, yakmış olur. Çoğu kıl kökü pigmentsizdir, pigment genellikle kök bölümünün üst kısmında yer alır ve bu nedenle lazer ışını direkt olarak kökleri ısıtıp tahrip edemez. Kıl kesesi içinde kalan kılın yanmasıyla oluşan ısı kıl kökünün tahrip olmasını sağlar. Kıl ne kadar kalın ve koyu olursa kıl kesesi içinde elde edilecek ısı da o kadar artar ve kökün tahrip edilmesi kolaylaşır. Kıl ince veya rengi açık olduğu zaman lazerden elde edilen ısı kökün tahribi için yeterli olmayabilir. Uygulama sırasında lazer başlığı cilde 2-3cm gibi bir mesafeden atış yapar. Hem cilde temas etmemesi hem de cilt bütünlüğünü bozmaması nedeniyle hijyen problemi olmaz. Lazer ışınlarının bakteriyostatik yani bakterilere etki özelliği de hijyene katkıda bulunur. Lazer dozunu belirlemede en önemli etken cilt koyuluğudur. Bu nedenle gözle karar yerine spektrofotometrik cihazlarla aletli ölçüm tercih edilmektedir. Uygulanacak dozun hem cildi tahriş ve tahrip etmemesi ama aynı zamanda da kıl kesesinde yeteri ısı elde edecek düzeyde olması, etkin ve kalıcı sonuç için şarttır. Kıl gelişimi 4 evredir: erken anajen, anajen, telojen ve katojen. Cildimizde gördüğümüz kıllar anajen evredeki kıllardır. Bu kılların yanında katojen ve telojen (dökülme ve uyuma) evrelerinde kıllar da mevcuttur ancak bu kıllar görünmez. Dökülme evresine geçen bir kıl dökülüp uyumaya geçerken aynı bölgedeki bir başka kıl kökü uyanma (erken anajen) ve daha sonra da büyüme (anajen) evresine geçer. Bu nedenle hep aynı miktarda kıl görmemize rağmen aslında aynı kılları görmemekteyiz. Lazer ancak içinde kıl olan yani erken anajen veya anajen evrede olan kıl köklerine etki ettiği için birkaç seans (4-6 gibi) uygulanması gerekmektedir. Vücutta 2 ay, yüz bölgesinde 1 ay kadar sonra erken anajen faza geçecek olan kılların görünmeye başlaması lazer epilasyon seansının vaktinin geldiğinin işaretçisidir. Lazer ışığı sadece anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir ve bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.
Uygulama bölgesine göre lazer epilasyon seans süreleri değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 1-5 dakikada tamamlanırken, koltukaltı 5 dakika, genital bölge 20 dakika, tüm bacaklar 30-45 dakika sürmektedir. Tüm vücut uygulaması 2 saat kadar sürebilir. Seans araları vücut bölgeleri için 4-6 hafta, yüz bölgesi için 4 hafta kadardır.
Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Erkeklerde ve kadınlarda tüylenme dağılımı ve miktarı farklıdır. Esas olarak kadınların problemi olan aşırı kıllanma erkeklerin de kaş arası, elmacık kemiği üstü, sırt, boyun, göğüs ve ense gibi bölgelerde rahatsız edici olabilir. Her atışta 25-30 kıl kökü tahrip edilir ve bu sayede de lazer epilasyon uygulama süresi çok kısalır.
Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Alexandrite tipi lazer epilasyon cihazları ile koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama yapılmaktadır. Bronzlaşmamak şartı ile yaz dahil her mevsimde lazer epilasyon yapılabilir.
Tüyleri koyu renk olan herkese, 12 yaşında itibaren kadın ve erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir. İstenmeyen ve bazen aşırı olabilen kıllanma için pek çok epilasyon yöntemi bulunmaktadır. Bunların içinde "Lazer Epilasyon" ağrısız kolay uygulanabilmesi ve etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir. Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.
Herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiş olmasına rağmen bebeğin oluşumunun gerçekleştiği ilk 3 aylık dönemde tedbir amaçlı lazer epilasyon uygulamıyoruz. Emzirme döneminde lazer yapılabilir, süte geçen herhangi bir madde yoktur.
Lazer epilasyondan sonra cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.
Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezi etkili kremler ile bu durum en aza indirgenebilir.
Evet, kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. FDA bu durumu "long term hair removal" olarak tanımlamaktadır.
Uzun çalışmalar sonucu Amerika'da FDA lazer epilasyonun kalıcı kıl azalmasına yol açtığını onaylamıştır. Tedavi seanslarının bir seferden fazla olmasının kıl miktarını azalttığı ve tekrarlanan tedaviler ile istenen kalıcı etkiyi yükselttiği ortaya çıkmıştır.

Lazer Epilasyon Gerçekleri:

Bilimsel lazer epilasyon yapılmalı; sözde garantiler ile (bitme, kesin sonuç) insanlar yanıltılmamalıdır.
Düşük lazer epilasyon dozları uygulanarak ticari amaç ile seans sayıları arttırılmamalıdır.
Cilt spektrofotometre ile ölçülerek kişiye özel etkili ve güvenli doz belirlenmelidir.
Alexandrite lazer teknolojisi kıl köküne ulaşıp yok ederek kalıcı sonuç sağlar. Kıl köküne ulaşıp kalıcı etki yapmayan ucuz IPL cihazları lazer diye tanıtılmakta, hatta üzerlerine lazer yazılmaktadır, dikkat ediniz!

Soru-Cevap


Lazer epilasyon kıllara nasıl etki eder?
Buz epilasyon nedir, neden kullanmıyoruz?
Lazer Epilasyon - IPL Epilasyon farkı nedir?
Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?
Lazer epilasyon hakkında merak ettikleriniz ve cevapları için;

Kliniklerimizde ortam havası UV Air Guard cihazları kullanılarak ultraviyole ile virüslerden arındırılmaktadır; ayrıca maske, koruyucu siperlik, eldiven gibi tüm önlemler alınmıştır.